İçerik Saklama Sistemi

İçerik Saklama Sistemi, bir yerlerde sadece kendime ait olan bir sunucuda kolayca dosya saklamak için yazdığım bir script. Halihazırdaki benzerleri benim için fazla ayrıntılıydı ya da tam anlamıyla istediğim şeyi yapmıyordu. Bu yüzden kendim bir tane yazmaya karar vermiştim. Kısa zaman öncesine kadar kullanılabilir bir şekilde duruyordu ancak gerçekten tamamlanmış denemezdi. Daha önce Simple Blog HTML+CSS şablonunu paylaştığım konuda da çeşitli amaçlarla tamamladığım ya da yarım bıraktığım işleri toparlayıp paylaşmaya başlama kararı aldığımdan bahsetmiştim. Bu da o işlerden birisi.

 • İçerik Saklama Sistemi nedir?

  Metin ve dosyaları başka ortamlarda paylaşmanız için saklamanızı sağlayan basit bir dosya yükleme scriptidir.

 • Ne tür dosyalar saklayabilirim?

  Böyle bir sınırlama yoktur.

 • Dosya yüklemede boyut sınırı nedir?

  Bunu yer sağlayıcınız belirlemiştir. İSS’nin böyle bir sınırı yoktur.


Kurulum

İSS yüklemek istediğiniz dizine dosyaları çıkartın ve tarayıcıdan o dizine gidin. Doğrudan kur.php adresine yönlendirileceksiniz. Ayarları doğru bir şekilde yapın ve forumu gönderin. Kurulum tamamlandığında giriş sayfasına yönlendirileceksiniz.

Metin Saklama

Her türlü metin saklama için menüdeki Yaz bağlantısını kullanabilirsiniz. Girilen metin dosyalanıp kaydedilecektir. Dosya adını seçebilirsiniz ama uzantı girseniz dahi girdiğiniz uzantıya bakılmaksızın .txt uzantısıyla kaydedilecektir.

Dosya Saklama

Birden fazla dosya seçebilirsiniz. Saklayacağınız en fazla dosya sayısı ve toplamda boyutun en fazla ne kadar olabileceğini yer sağlayıcınız belirler. Yüklenebilecek dosya türünde bir sınırlama yoktur. Ayarlar kısmında verilen yükleme dizininin var ve yazılabilir olduğundan emin olun. İSS dizin yoksa oluşturmaya çalışacaktır ancak bu her zaman işe yaramayabilir.

Dosya adlarındaki özel karakterler silinir ve Türkçe karakterler İngiliz alfabesindeki en yakın karaktere döüştürülerek kaydedilir. İzin verilen tek özel karakter (-) çizgidir.

Dosyalarım

Yüklenilen dosyalarınızı listeleyebilir ve silebilirsiniz. Dosya ayrıntılarını daha detaylı görüntülemek için dosya adı yanındaki » işaretine tıklayın. Açılan sayfa herkese açık şekilde görüntülenemez yani şifre korumalıdır, bu yüzden bu bağlantıyı dosya indirmeleri için arkadaşlarınızla paylaşmayın.

Dosyaları silmek için en sağdan seçimi yapın ve en üstteki Sil butonunu kullanın. Tek bir dosya silecek olsanız bile işlem böyledir.

Dosya adını yükledikten sonra değiştiremezsiniz.

Ayarlar

Yükleme dizini: Bu dizin metin ve dosya yüklemeleri için geçerlidir. Önceden yüklenmiş dosyaları taşımaz.

Site adresi: Sistemin kurulu olduğu dizin dahil site adresi… Örneğin http://localhost/iss/

Kullanıcı adı ve parola: Kullanıcı adı ve parolayı değiştirdiğinizde yeniden giriş yapmanız gerekmez.

İndirme

iss.zip

Demo

http://issdemo.freevar.com/ adresinden demo kullanıcı adı ve demo parolasıyla giriş yaparak canlı önizleme yapabilirsiniz.

Önizleme

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

“İçerik Saklama Sistemi” üzerine 7 yorum

  • Teşekkür ederim.

   Doysalar BOMsuz UTF-8 olarak kaydedildiği için tarayıcıda normal metinlerdeki Türkçe karakterler doğru görüntülenmiyor. Dosyayı indirip bir metin düzenleyicide açtığınızda Türkçe karakterlerin de doğru görüntülendiğini göreceksiniz.

   Türkçe karakterlerin tarayıcıda da doğru bir şekilde görüntülenmesini istiyorsanız includes/metin.php dosyasında 43‘üncü satırı if (file_put_contents($yeni_yol, “\xEF\xBB\xBF” . $metin)) { olarak değiştirebilirsiniz. Ancak kaydettiğiniz metin bir kod ise ve bunu daha sonra çalıştırmak istiyorsanız dosya başındaki BOM sorun çıkarabilir. Bunu önlemek için dosyayı tekrar açtığınızda ya da kodları kopyalayıp bir düzenleyiciye yapıştırdığınızda metin kodlamayı UTF-8 veya UTF-8 without BOM olarak ayarlamayı unutmayın.

   Yanıtla

Bu Konuda Sen Ne Düşünüyorsun?

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.