Krom: Ücretsiz Responsive WordPress Teması

Krom, kişisel bloglar için tasarlanmış mobile-first responsive tema… Dar tek sütun, normal tek sütun, geniş tek sütun, içerik + yan sütun ve yan sütun + içerik olmak üzere 5 yerleşim biçimine sahip. Ayrıca tema üst kısım ve arkaplan özelleştirmesi de destekliyor.

krom-poster

Özellikler

Üst Kısım Özelleştirmesi

Site üst kısmını -ki bu ana menüden üstte kalan kısım anlamına geliyor- tamamen kapatabilirsiniz. Site başlığını kapatabilir ya da site başlığı rengini değiştirebilirsiniz. Üst kısımdaki arama kutusunu kapatabilirisiniz; bu, eğer kenar çubuğuna (sidebar) arama kutusu eklemek istiyorsanız seveceğiniz bir ayar. Üst kısım için 7 adet hazır arka plandan birini seçebilir ya da 1500×180 piksel genişliğinde yeni arka plan görseli yükleyebilirsiniz.

Yazı Paylaşım Butonları

Yazıların sonunda Facebook, Twitter, Google+, Tumblr ve Pinterest için paylaşım butonları… Eğer paylaşım butonları için başka bir eklenti kullanıyorsanız Görünüm > Özelleştir yolunu izleyerek ulaşacağınız sayfada Krom Ayarları sekmesine tıklayın. Paylaş Butonları altından Kapalıyı seçin ve ayarlarınızı kaydedin.

Özel Logo Yükleme

Üst kısımda gösterilmek üzere bir logo yükleyebilirsiniz. Bir logo yüklediğinizde yüklediğiniz logo site bağlığının yerinde gösterilir. Önerlien boyut 300×65 pikseldir. Logonuzun yüksekliği 65 pikselden büyükse bile 65 piksel gösterilecek ve genişlik otomatik ayarlanacaktır.

Yerleşimler

Krom 5 farklı yerleşimi destekler.

  1. Tek sütun ve darİçerik ve yan sütun (İngilizce: sidebar) alt alta görüntülenir ve bu yerleşimde maksimum site genişliği 740 pikseldir.
  2. Tek sütun ve normalİçerik ve yan sütun (İngilizce: sidebar) alt alta görüntülenir ve bu yerleşimde maksimum site genişliği 940 pikseldir.
  3. Tek sütun ve genişİçerik ve yan sütun (İngilizce: sidebar) alt alta görüntülenir ve bu yerleşimde maksimum site genişliği 1120 pikseldir.
  4. İçerik + yan sütunMaksimum site genişliği 1120 pikseldir. İçerik ve yan sütun yan yana gösterilir; içerik solda yan sütun ise sağda… Ekran genişliği 768 pikselden küçük olduğunda yan sütun içeriğin altında görüntülenir.
  5. Yan sütun + içerikMaksimum site genişliği 1120 pikseldir. İçerik ve yan sütun yan yana gösterilir; yan sütun solda içerik ise sağda… Ekran genişliği 768 pikselden küçük olduğunda yan sütun içeriğin altında görüntülenir.

Renkleri Özelleştirme

  • Başlık metin rengiLogo kullanmıyorsanız ve site bağlığı görünür ayarlanmışsa site başlığı rengini değiştirir.
  • Arka plan rengiSite arka plan rengi… arka-plan-gorseli arka plan görseli kullanıyorsanız bu renk göz ardı arka-plan-gorseli. Arka plan görseli herhangi bir oranda saydamlığa sahipse seçtiğiniz renk arka planda arka-plan-gorseli. Arka plan görseli döşenmiş değilse veya tüm ekranı kaplayacak şekilde değilse seçtiğiniz renk arka planda gösterilebilir.
  • Kutu arka plan rengiİçerik kutularının arka plan rengi… Arka plan rengini değiştirdiyseniz arka plana uyması için bunu da değiştirmeniz gerekebilir. Eğer kutu arka plan rengini değiştirdiyseniz varsayılan metin rengi (HEX: #666666) seçtiğiniz arka plan renginde güzel/okunabilir bir görüntü oluşturmayabilir. Bu yüzden Kutu yazi rengi de değiştirmeniz gerekebilir.
  • Kutu üst kenarlık rengiKutuların üst kenarlığı diğer kenarlardan farklı olarak 5 yüksekliğindedir. Seçtiğiniz bu renk üst kenarlığa uyugulanacaktır. Rastgele Kutu Kenarlık Rengi açıksa bu renk, yazı sayfasındaki ve arşiv sayfalarındaki özet kutularına, yazi ve sayfalardaki içeriği tutan kutulara uygulanmaz.
  • Kutu yazi rengiKutu arka plan rengini değiştirdiğinizde bunu değiştirmeniz gerekebilir.

Arka Plan Görseli

Site arka planında gösterilecek bir görsel seçebilirsiniz. Bu görseli sağa ya da sola doğru tekrarlatabilir, ekranı kaplayacak şekilde döşeyebilir, sola ya da sağa yaslayabilir ve ekran merkezine sabitleyebilirsiniz. Sayfa arka-plan-gorseli arka plan görseli de kayacak ya da sabit kalacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Görünüm > Özelleştir yolunu izleyerek ulaşacağınız sayfada Arka plan görseli sekmesine tıklayın. arka-plan-gorseli arka plan görseli yükleyin ve ayarlarınızı yapıp kaydedin.

Rastgele Kutu Kenarlık Rengi

Bu özellik açıksa bu aşağıdaki renkler, yazı sayfasındaki ve arşiv sayfalarındaki özet kutularına, yazi ve sayfalardaki içeriği tutan kutulara uygulanır. Kendiniz yeni renk eklemek istiyorsanız functions.php dosyasını açıp kenarlik_renklerini_uygula() fonksiyonu içindeki $renkler dizisine yeni eleman eklemeli ve style.css dosyasında aşağıdaki şeklinde sınıf tanımlamalısınız.

.kenarlik-ffffff { border-top-color: #ffffff !important }

Ancak bunu yapmanız gerçekten tavsiye edilmez; tema güncellendiğinde bu değişiklikleriniz kaybolabilir.

#000000
#000080
#0000ff
#008000
#008080
#00ff00
#00ffff
#1abc9c
#2ecc71
#336E7B
#34495e
#3498db
#800000
#808080
#8f00ff
#964B00
#9b59b6
#c0c0c0
#DB0A5B
#e67e22
#dd4b4c
#f1c40f
#ff0000
#ff00ff
#ffff00
#ffffff

Ön izlemeler

Temayı kurmadan, kullanmadan önce YARDIM sayfasını okuyun.

BENİ OKU – İNDİR (v1.0) – DEMOYARDIM – GITHUB

Bu Konuda Sen Ne Düşünüyorsun?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.