Twitter API Key ve Token Alma

Nedir

Twitter API kullanabilmek için bir Twitter Uygulaması (Twitter App) oluşturmamız gerekir. Twitter Uygulamaları API’ye erişim için gerekli olan izinleri belirler ve sağlar. Bu uygulamalar sayesinde API kullanarak Twitter servislerine/eylemlerine erişebileceğimiz yazılımlar ya da betikler üretebiliriz.

Ön Uyarı

Temmuz 2018’den itibaren yeni uygulamalar oluşturmadan önce Twitter geliştirici hesabına başvurmanız ve başvurunuzun onaylanması gerekir. Onaylandıktan sonra developer.twitter.com adresinden yeni uygulamalar oluşturabileceksiniz. Mevcut uygulamaları apps.twitter.com adresinde yönetmeye devam edebilirsiniz.

Gereksinimler

  1. Telefon numarası kayıtlı bir Twitter hesabı. Hesabınıza telefon numaranızı nasıl kayıt edebileceğinizi öğrenin

Adımlar

1) Giriş Yaparak Başlayın

Eğer giriş yapmamışsanız uygulamayı ilişkilendirmek istediğiniz hesapla giriş yapmalısınız. Burada dikkat etmemiz gereken giriş yapacağımız hesabımızda bir telefon numarasının kayıtlı olması, aksi takdirde giriş yapılan hesapla uygulama oluşturamayız. Giriş yaptıktan sonra yapmamız gereken apps.twitter.com/apps/new adresine gitmek. Giriş yaptıktan sonra otomatik olarak yeni uygulama oluşturma formuna yönlendirileceksiniz.

2) Uygulama Detayların Belirleyin


Name (İsim):  Uygulamanıza daha önce başka bir uygulama tarafından kullanılmamış bir isim vermelisiniz. Uygulamaya başka kullanıcılar giriş yapmayacaksa, yani uygulamayı bir şeyleri denemek ya da sadece kendinizin kullanımı için oluşturuyorsanız buraya çok da süslü bir şeyler yazmanıza gerek yok.

Description (Açıklama): Buraya uygulamanızın ne işe yaradığını açıklayacak kısa ve öz bir metin girmelisiniz. En az 10 ve en fazla 200 karakter olabilir. Başka kullanıcılar bu uygulamaya giriş yaparken bu açıklamayı görecekler.

Website: Buraya web sitenizin adresini yazın. Kişisel kullanım için bir uygulama oluşturuyorsanız buraya geçici olarak http://example.com yazabilirsiniz.

Callback URL: Kullanıcılar uygulamanıza giriş yaptıktan sonra bu adrese yönlendirilecekler. Bu adreste başarılı girişten sonra  gelen verileri almalı ve kullanıcıyı yetkilendirmek için kullanmalısınız.

Uygulama bilgilerini girdikten sonra Yes, I have read and agree to the Twitter Developer Agreement. kutucuğunu işaretleyin ve Create your Twitter application butonuna tıklayın.

3) Uygulama İzinlerini Belirleyin


Permission sekmesine geçin.

Read Only (Sadece Okuma): Tweetler ve kullanıcı profilleri gibi verileri okuyabilir.

Read and Write (Okuma ve yazma): Tweetler ve kullanıcı profilleri gibi verileri okuyabilir. Bunun yanı sıra profil bilgilerini değiştirebilir ve tweet atabilir.

Read, Write and Access direct messages (Okuma, yazma ve direkt mesajlara erişme):  Yukarıdaki eylemler dışında ayrıca direkt mesajlarınız okur, siler ve yeni mesaj gönderir.

Request email addresses from users (E-posta adresin iste): Kullanıcılar uygulamanıza izin verdiğinde, kullanıcının e-posta adresini de görürsünüz.

4) Uygulamanızı Ayarlayın

Settings sekmesine geçin.

Uygulamanız için bir Gizlilik Politikası adresi eklemek için Privacy Policy URL alanını doldurun. Kullanım Şartları sayfanızı belirtmek için Terms of Service URL kısmını kullanın.

Enable Callback Locking seçimini işaretlerseniz uygulamanız sadece bu sayfada yazılı lan Callback URL adresini kullanacaktır ve yazılım içerisinde farklı bir Callback URL belirleyemeyeceksiniz.

Bu uygulama ile websitenizde ya da yazılımınızda kullanıcıların giriş yapmasını istiyorsanız Allow this application to be used to Sign in with Twitter kutucuğunu işaretleyin.

Uygulama ikonunu Application Icon bölümünden yükleyebilirsiniz. 700kb altındaki JPG, GIF ve PNG resimlerini yükleyebilirsiniz.

Organization name ve Organization website alanlarını organizasyon adınızı ve websitenizi belirlemek için kullanabilirsiniz. Eğer bir organizasyon uygulaması oluşturmadısanı buraya adınızı ve kişisel websitenizin adresini yazabilirsiniz. Kullanıcılar bu uygulama ile giriş yapmayacaklarsa bu alanı boş bırakmanızda bir mahsur yok.

İşiniz bittiğinde Update Settings düşmesine tıklamayı unutmayın.

5) Token Oluşturun ve API Anahtarınızı Alın

  • Keys and Access Tokens sekmesine geçin.
  • Sayfanın en altındaki Create my access token düğmesine tıklayın. Sayfa yenilenecek ve Access Token ve Access Token Secret oluşturulacak.

Sonuç

Consumer Key, Consumer Secret, Access Token ve Access Token Secret değerlerini aldıktan sonra artık Twitter API’yi kullanabiliriz. Twitter API’yi daha verimli ve doğru kullanımı ile ilgili Twitter’ın Geliştiriciler için web sitesinden yardım alabilirsiniz.

“Twitter API Key ve Token Alma” üzerine 2 yorum

  1. Geri izleme: İbrahim AY

Bu Konuda Sen Ne Düşünüyorsun?

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.