DM Araçları

DM Araçları Nedir

DM Araçları, Twitter’da direkt mesajlara otomatik cevap ayarlayabileceğiniz ve yeni gelen takipçilerinize otomatik olarak direkt mesaj gönderebileceğiniz bir masaüstü uygulamasıdır.

Proje Askıya Alındı 🥲

Twitter, API’de değişiklikler yaptı. Kullanıcı Akışları‘nı ve Site Akışları‘nı yeni Hesap Aktiviteleri ile değiştirdi. Yeni Account Activity API ile daha önceki işlemleri gerçekleştirmek premium geliştirici hesabım olmadığı için bir baş belası haline geldi. Bu değişiklikler bazı başka kısıtlamalar ve zorluklar da ortaya çıkardı. Bu sebeplerden ötürü DM Araçları projesini üzülerek askıya aldım. İleride işler daha kolaylaşır ve vaktim olursa geliştirmeye devam etmek isterim.

Nasıl Çalışır

Direkt mesajlar için ayarladığınız anahtarlara göre otomatik cevap gönderir. Yeni takipçiler için belirleyeceğiniz mesajlardan biri rastgele olarak gönderilir. Uygulamanın ilgili kısmında gelen mesajın ilk kelimesi ya da tamamına göre verilecek cevabı ayarlarsınız. Örneğin indir anahtarı ile bir otomatik cevap ayarladığımızı varsayalım.  Bir takipçi indir yazdığında aşağıda görüldüğü şekilde mesajı otomatik olarak gönderilecektir. Yeni takipçiler geldiğinde onları karşılamak isteyebilirsiniz. Bunu yapmak için Ayarlar kısmından bu özelliği aktif edip Cevaplar bölümünden rastgele gönderilecek mesajları satır başına bir mesaj olacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Özellikler

DM Araçları’nın iki ana özelliği hazır cevaplar ve yeni takipçilere otomatik mesaj gönderme. DM Araçları henüz yolun başında ve geliştirilmeye devam edeceği için ilerleyen zamanlarda daha başka özellikler beklenebilir.

Parametreler

{ad} parametresini mesaj içinde kullanırsanız mesaj gönderilirken ilgili kişinin ismini yazacaktır. Örnek: Takibin için teşekkür ederim {ad} şeklinde bir mesaj ayarlarsınız ismi Burak G. olan biri sizi takip ettiğinde Takibin için teşekkür ederim Burak G.  mesajı gönderilecektir.

Gereksinimler

DM Araçları’nı kullanabilmek için aşağıdaki gereksinimler sağlanmalıdır.

Uygulama Gereksinimleri

 1. Windows 7/8/10 işletim sistemi yüklü bir bilgisayar
 2. dotNet Framework 4.5 yüklü bir Windows işletim sistemi

Hesap Gereksinimleri

 1. DM Araçları için oluşturacağınız Twitter uygulamasının ConsumerKey, ConsumerSecret, AccessToken, AccessTokenSecret değerleri
 2. Direkt mesajlara okuma/yazma izni verilmiş bir Twitter uygulaması
 3. Twitter uygulaması açabilmek için telefon numarası kayıtlı bir Twitter hesabı
 • Yukarıdaki ilk 2 maddede gerekli Twitter uygulamasını nasıl oluşturabileceğimizi Twitter API Key ve Token Alma başlıklı yazımda anlatmıştım.

Ayarlar

Uygulamaya giriş yapabilmek için yukarıda gereksinimler başlığı altında belirtilen Twitter uygulaması kimlik bilgilerini girmeniz gerekir. Bunlar ConsumerKey, ConsumerSecret, AccessToken, AccessTokenSecret değerleridir.

Açılışta akışı otomatik olarak başlat: DM Araçları açıldığında otomatik olarak akışı başlatmak için bu seçeneği işaretleyin.

Akış durduğunda akışı yeniden başlat: İnternet bağlantınız kesildiğinde ya da başka bir sebepten Twitter ile bağlantı kesildiğinde otomatik olarak tekrar bağlanmak için bu seçeneği işaretleyin

Yeni takipçilere ayarlanan mesajlardan rastgele birini gönder: Yeni biri sizi takibe başladığında otomatik olarak hoş geldin mesajı göndermek için bu seçeneği işaretleyin.

Akış başlatıldığında son mesajları kontrol et: DM Araçları kapalı kalmışsa o süre içerisinde gönderilen mesajları kontrol etmek için bu seçeneği işaretleyin. Sadece son 100 mesajı kontrol eder ve daha önce cevaplanmamış olan varsa cevaplar.

Simge durumuna alındığında sistem tepsisine at: Uygulamanın görev çubuğunda yer kaplamasını istemiyorsanız arka planda çalışırken simgeyi görev çubuğundan gizlemek için bu ayar seçin. Sistem tepsisindeki DM Araçları ikonuna çift tıklayarak ya da ters tıklayıp Göster‘i seçerek tekrar büyütebilirsiniz. Bilgisayar açıldığında DM Araçları’nı başlat: Bu seçenek özellikle uygulamayı sunucu bilgisayarda çalıştırıyorsanız sunucu herhangi bir nedenden yeniden başladığında otomatik olarak DM Araçları’nı başlatmak için kullanılabilir. Özellikle Açılışta akışı otomatik olarak başlat ayarı ile birlikte kullanılırsa etkili olur.

İndirme

Programı buradan ücretsiz olarak indirebilir ve aşağıdaki yönergeleri izleyerek bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

Kurulum

DM ile aldığınız indirme bağlantısından dosyayı indirin ve çalıştırın. Gerekli kurulum yönergelerini takip ederek uygulamayı yükleyebilirsiniz.

Güncelleme

DM Araçları, güncellemeleri otomatik olarak kontrol eder. Bir güncelleme olduğunda yeni güncellemeyi indirme bağlantısına otomatik olarak yönlendirileceksiniz.

Sürüm Notları

Sürüm 1.2.0.0

2018.06.27

 • Başlangıçta çalıştırma sorunu giderildi ve kayıt defteri sistemi yerine zamanlanmış görevler kullanıldı.
 • Ayar ve cevap kayıt edildikten sonra bildirim gösterildi.
 • Uygulama ikonunun pencere durumu değiştiğinde görünmez olması sorunu giderildi.
 • Akış başlatılmamış haldeyken yeni takipçilere mesaj gönderimi iptal edildi.
 • Akış devam ediyorsa çıkıştan önce uyarı eklendi.
 • Akış yazı boyutu düşürüldü.
 • Diğer arayüz iyileştirmeleri ve ufak hata düzeltmeleri.

Sürüm 1.0.1.0

2018.05.29

 • Ufak hata düzeltmeleri…

Sürüm 1.0.0.0

2018.05.27

 • İlk yayın.

Bağış

 • Maalesef ülkemizde bağış toplamak için bir sürü prosedür gerekiyor. Bağış yapmak yerine bir şeyler ısmarlayabilirsiniz.
 • Finansbank ❤Ziraat BankasıVakıfBank veya Akbank hesabına havale/EFT ile ısmarlama yapabilirsiniz. :)
 • Detaylı bilgi ve banka hesap numaraları için İletişim sayfasından mesaj gönderebilirsiniz.

Sık Sorulanlar

Kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapabilir miyim?

Hayır. Uygulamaya giriş için DM erişimi verilmiş bir Twitter uygulaması oluşturmalısınız.

Telefon numarasını kaldırsam uygulama da silinir mi?

Hayır. Uygulamayı oluşturduktan sonra hesaptaki telefon numarasını silebilirsiniz. Ancak Twitter zaman zaman telefon numarası doğrulaması isteyebilir. Çok gerekli olmadıkça bunu yapmayın.

Yapılacaklar

 1. Daha fazla parametre
 2. Gelen mesajlar için daha gelişmiş anahtar eşleşmesi

Kullanım Şartları

Uygulamayı kullandığınız hesaplardan yukarıdaki eylemlerde bulunulamaz. Şartları ihlal eden hesapların lisansı iptal edilir.

 • Cinsellik ve cinselliğe atıfta bulunan görsel, işitsel veya yazılı içerik paylaşma veya paylaşanlara destek olma,
 • Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Türkiye Büyük Millet Meclisini, Devletin askeri ve emniyet teşkilatını aşağılayan paylaşımlarda bulunma,
 • Türkiye Cumhuriyeti Devletinin açıkça karşısında olduğu resmi veya gayriresmi her türlü yerel veya küresel eylem, oluşum veya ideolojiye direkt veya dolaylı olarak destek veren paylaşımlarda bulunma.

ÜCRETSİZ İNDİR

Bu Konuda Sen Ne Düşünüyorsun?

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.