Facebook Hesabınız Ne Kadar Gizli?

Belki de Facebook hesabınızın ne kadar gizli olduğunu merak ediyorsunuzdur? Belki de etmiyorsunuz… Belki de sadece Facebook’un iyi insanlarının hesabınızı gizli tuttuğunu farz ediyorsunuzdur. Ya da neyin ne olduğu hiç umurunuzda değildir. Bunlardan hangisi olursanız olun, internete koyduğunuz hiçbir şeyin gizli olmadığını söylesem pek de şaşırmazsınız sanıyorum. Silinen (çoğu defa gerçek anlamda silinmeyen) her şey bir yerlerde görünmeye devam eder. Aslında gizli kalması gereken, gizli kaldığını sandığınız her şey gerçek anlamda görünür durumda.

Facebook profilinizi arkadaşlarınızdan başka herkese kapatmış olabilirsiniz, bu neyi değiştirir? Birileri isminizi Google’da arayıp profilinizi saniyeler içinde bulabilir. Arkadaş listenizi gizlemiş olabilirsiniz ama paylaşımlarınız herkes tarafından görüntülenebiliyor ve dolayısıyla o paylaşımlarınızı beğenen arkadaşlarınız da… Paylaştıklarınız gizli olsa bile kapak fotoğrafınız herkese açıktır. Kapak fotoğraflarının diğer fotoğraflara oranla daha çok beğeneni olduğunu düşünürsek meraklı ve biraz akıllı bir kişi sizin arkadaş listeniz gizli olmasına rağmen kimlerle arkadaş olduğunuzu belli bir oranda öğrenebilir. Belki onlardan biriyle arkadaş olarak sizin arkadaşlarınızın arkadaşları da görebilecek şekilde paylaştığınız şeyleri de görebilir. Yanlış anlamayın, gizlilik ayarları işe yaramıyor demiyorum, ama sağlam değil. Yine de Facebook profilinizi gerçekten(?) gizli yapmak için yollar var.

Bir çok kişi patronunun yirminci yüzyılda yaşadığını ve internet kullanamadığını düşünüyor. Bu nedenle Facebook bilgilerini, hareketlerini gizlemek için zahmete girmiyor. Son günlerde sosyal medya profillerindeki fotoğrafları ya da çevrimiçi ortamlardaki yorumlarından dolayı işe alınmayan, ya da Facebook, Twitter hesaplarının iş görüşmelerinde istendiğini söyleyen kişilerin haberleriyle sıkça karşılaşılmasından sonra gizlilik daha bir popüler oldu ve artık biraz olsun bilinçlenildi.

Ama şimdi bir de uygulamalar ve oyunlar sorunu var. Facebook’ta görüyorsunuz; doğum günü bildirimleri, etkinlik davetleri, çoklu oyunlar… Bu uygulamaları kullanabilmek için uygulamanın sizin hesabınıza erişmesine izin vermeniz gerekiyor. Bu bir çeşit veri madenciliğidir ve bu ne paylaştığınız konusunda dikkatli olmanız için başka bir sebep.

facebook-gizliligi

Facebook’un gizlilik açıkları sizin geleceğiniz için önemli bir faktör olduğundan, soruna çözüm bulabilmeniz için bir kaç öneri sıralayacağım. Lütfen kısa ama bir o kadar da önemli, hayalinizdeki işi almanız ya da alamamanız arasında bir fark yaratacak bu ipuçlarını dikkatli okuyun.

Facebook’ta paylaştıklarınızı görmesini istemediğiniz birini engellemek için https://fb.com/settings?tab=blocking adresine gidip kişinin adını yazın. Engelle butonuna tıkladıktan sonra size sonuçları çıkaracak ve engellemek istediğiniz kişinin isminin yanındaki engelle butonuna tıkladıktan sonra ne siz onu göreceksiniz ne de o sizi görecek. Ayrıca bir kişiyi engellemeden de o kişinin paylaştıklarınızı ya da bilgilerinizi görüntülemesini engelleyebilirsiniz. Bunun için https://fb.com/bookmarks/lists adresine gidip Kısıtlılar (muhtemelen en sondadır) listesini seçmeli ve sağ bölümden Bu listeye bir arkadaş ekle girişine kişinin adını yazmalısınız. Bu biraz karmaşık geldiyse direkt kişinin profiline giderek Arkadaşın yazan menüden Bir başka listeye ekle‘yi seçip Kısıtlılar listesine ekleyebilirsiniz. Bu işlemi geri almanız da mümkün.

Ayrıca, gizlilik sayfasında da bir kaç ayar daha var. Buradan gelecekte paylaşacaklarınızı kimlerin görebileceğini seçebilir ve geçmişte herkese açık veya arkadaşlarınızın arkadaşları görebilecek şekilde paylaşılanları sadece arkadaşlar şeklinde tekrar ayarlayabilirsiniz. Zaman Tüneli ve Etiketleme Ayarları ayarları sayesinde bir onay sistemi kurmanız da mümkün. Yani birisi zaman tünelinize yazdığı zaman ya da sizi bir gönderide etiketlediği zaman gönderinin herkes tarafından görüntülenebilmesi için onayınız gerekecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Bunun dışında zaman tünelinizde kimlerin paylaşım yapabileceğini ve bu paylaşımları, etiketlendiğiniz gönderileri kimlerin görebileceğini de ayarlayabilirsiniz.

Facebook’ta bilgilerinizi gizli tutmak biraz zaman alabiliyor ve bazı durumlarda açık söylemek gerekirse sizi kısıtlıyor, ancak buna değer. Bütün bu şeyleri yapmak istemiyorsanız kolay çözüm; sizi zor duruma sokacak şeyleri Facebook’ta paylaşmamanız. Mesela gelecekte sizi işe alacak bir kişinin görmesini istemeyeceğiniz şeyler ya da ebeveynlerinizin görmekten hoşlanmayacağı türden şeyleri… Paylaştığınız şeyler paylaştığınız vakitte bir sorun oluşturmayacakmış gibi görünebilir ama sonradan bu durum bir şekilde değişebilir. Unutmayın;

Bir şeyler internete düştüğü zaman, artık onu silmek neredeyse imkansızdır.

Aklınızda bulunması gereken başka bir şey de bazen iş görüşmelerinde işverenler Facebook giriş bilgilerinizi isteyebiliyorlar. Bu başınıza gelirse e-postanızı ve parolanızı kesinlikle paylaşmayın. Bu bir gizlilik ihlalidir ve işvereniniz bilgilerinizi size soracak kadar güvenmiyorsa onlar sizin birlikte çalışacağınız türden insanlar değiller.

Birisi sizin hesabınıza girdiği zaman sizin şifrenizi değiştirebilir ve sizin adınıza paylaşımlarda bulunabilir. Böyle bir şey başınıza geldiğinde yapabileceğiniz tek şey Facebook’la iletişime geçip hesabınızı kapatmalarını söylemek. Tüm resimlerinizi ve anılarınızı kaybetmenin sonuçlarını bir düşünün.

***

Bu makale artık yayında olmayan İngilizce bir blog gönderisinin Türkçe çevirisidir.

“Facebook Hesabınız Ne Kadar Gizli?” üzerine bir yorum

Bu Konuda Sen Ne Düşünüyorsun?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.