“Herkese Açık” Sevmem Ben

Milli takım teknik direktörü Abdullah AVCI kendisine sorulan bir soruya “Milli takım kapısı herkese açık.” şeklinde cevap vermiş. Bu gayet güzel bir şey. Milli takımımız elbette herkese açık olacak. Bunun aksini düşünen mi vardı?

Ama benim değinmek istediğim konu bu değil. Biraz futbolu bırakıp Facebook’tan konuşayım diyorum. Zira orada da bir “herkese açıklık” var. Buradaki açıklık futbolcu olan herkese değil de interneti olan herkese. Hani şu bir gönderinin gizlilik ayarı var ya, oradakinden bahsediyorum. Tabi bazılarının neden bahsettiğim konusunda hâlâ hiç bir fikri yok.

Bilerek bütün gönderilerini herkese açık olarak paylaşanlara bir lafım yok. Onlar zaten ne yaptığının farkında. Ama bilemeden gönderen garibim yazınca sadece liseden arkadaşının, karşı mahalleden Mehmet ustanın bir de dayısının gördüğünü sanıyor. Hâlbuki herkese açık olarak paylaşıyor bütün gönderilerini. Facebook’a erişebilen ne kadar insan var hepsi görebilir.

Aslında kimin ne halt yediği umurumda olmayacak benim Facebook’taki bir şeyi beğenme, bir fotoğrafa yorum yapma zevkimi elimden almasa. Şimdi ben beğensem bir fotoğrafı, yorum yapsam bir gönderiye, gelecek örümcekler (Bkz: Web robotu) ve benim ismimi kaydedecekler. Ben kimin neyini beğenmişim kimin nesine yorum yapmışım bunu herkesle paylaşmak zorunda değilim. Sonra gelip fotoğrafımı beğensene diyorlar. Evet, bunu söyleyenler gerçekten var, maalesef.

Yapmayın kardeşim şu gönderilerini herkese açık. Herkese açık sevmem ben! Bazen gerçekten beğenmek istiyorum paylaştıklarını, yorum yapmak istiyorum. Belki laf sokmak bile istiyorum yani.

““Herkese Açık” Sevmem Ben” üzerine 2 yorum

  1. Sayın Burak Garcı, konudan konuya atlama başarısı gösterdiğiniz için öncelikle tebrik ederim. Milli takım konusuna baya açıklık getirdiğinizi görüyorum. Haklı mısınız? Evet, bir bakıma öyle diyebiliriz. Fakat velhasıl kelam konuya yazdığınız başlığı benim içim mi fesat bilmiyorum aşırı erotik buldum. Türkçemizin çektiğimiz yada düşündüğümüz yere gitmesini sebep de gösterebiliriz. Şimdi senin profilini dünya görüyor diyelim Facebook üzerinde, fakat senin Facebook’ta tanınma derecen nedir? Günde kaç kişi profilini ziyaret eder de sen bunu dert edinirsin belkide herkese açmak da fayda var unutmayalım ki bizler bir Avril Lavigne ya da Hilal Cebeci değiliz. Ortalama bizim profilimize ziyaret sayısı günde 10 kişiyi geçmeyecektir. Bu sebep den dolayı üzerinde yorum yapılacak konu olarak görmüyorum ki eğer bizler dev aynasında değilsek.

    Yanıtla
  2. Bir gün Burak’ın ne demek istediğini gerçekten anladığında belki daha farklı düşünürsün Tarık.

    Yanıtla

Bu Konuda Sen Ne Düşünüyorsun?

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.