MyBB: Yönetici Hesabı Kilitlenmiştir

Screenshot from 2016-02-18 12:50:26

Localdeki MyBB’nin PIN’ini uzun süre girmeyince unuttum ve hesabı kilitledim. :) Yönetici Hesabı Kilitlenmiştir Yönetici hesabınızla, 3 defa başarısız giriş yaptığınız için kilitlenmiştir. Hesabınızı tekrar açmak/aktif etmek için gerekli bilgiler e-posta adresinize gönderildi. dedi.

Çözüm

Sorunun birkaç çözümü var. Eğer localde olmasaydım e-posta ile bir bağlantı ve bir aktivasyon kodu gelecekti. Bağlatıya aktivasyon kodunu girince kilit açılacaktı ancak maalesef benim durumumda bu işe yaramıyor.

Diğer bir çözüm de veritabanına bağlanarak mybb_adminoptions tablosundaki loginattempts ve loginlockoutexpiry alanlarını kilitlenen hesap için 0 (sıfır) olarak ayarlamak. Bunun için aşağıdaki SQL sorgusunu çalıştırabilirsiniz. Sondaki uid değerini kilitlenen kullanıcının uid değeri ile değiştirin. Eğer forumu kurarken oluşturduğunuz kullanıcıyı kullanıyorsanız bu uid 1 dir ve değişiklik yapmanız gerekmez.
UPDATE `mybb_adminoptions` SET `loginattempts` = '0', `loginlockoutexpiry` = '0' WHERE `uid` = '1';

Başka bir çözüm de biraz uzunca olan farklı kullanıcı ile giriş yaparak kilitlenen kullanıcı bilgilerini değiştirmek. Bunun için önce yeni bir kullanıcı oluşturun ve ID’sini kopyalayın. /inc/config.php dosyasını açın $config['super_admins'] = '1'; satırını bulun ve 1 değerini yeni açtığınız hesabın ID’si ile değiştirin. Muhtemelen araya virgül koyarak birden çok kullanıcı ID de giriliyordur ancak denemedim. Bu yeni hesapla yönetici girişi yaparak kilitlenen hesabın bilgilerinden birini ya da birkaçını değiştirin ve kaydedin. Daha sonra $config['super_admins'] = '1'; satırını eski haline döndürün. Eski hesabınızın kilidi kalkmış olacaktır.

Bonus

Ayrıca eğer PIN unuttuysanız değiştirmek için /inc/config.php içindeki $config['secret_pin'] = ''; satırını düzenleyebilirsiniz.

Bu Konuda Sen Ne Düşünüyorsun?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.